TÜRKİYE’NİN TEK BİRİNCİL ALÜMİNYUM ÜRETİCİSİ

Türkiye’nin cevherden alüminyum elde eden ve madenden son ürüne kadar üretim yapabilen tek entegre alüminyum fabrikası Eti Alüminyum A.Ş., ülkemizin ve faaliyet gösterdiği bölgenin ekonomisine katkı sağlayarak çalışmalarına devam ediyor. Türkiye’nin tek birincil alüminyum üreticisi Eti Alüminyum A.Ş., 2005 yılında özelleştirme kapsamında Cengiz Holding bünyesine dahil edildi. Modernizasyon çalışmaları devam eden tesis, özelleştiği günden bugüne kadar 580 milyon dolarlık yatırım ile neredeyse baştan inşa edildi. Özelleştirildiği dönemde kapanma aşamasında olan Eti Alüminyum A.Ş., Konya Seydişehir’deki işletmede, bugün Türkiye’nin alüminyum ihtiyacının %10’unu karşılıyor.

Üretim Kapasitesi 82 Bin Ton

Yenileme sürecinde yaklaşık %15 enerji verimliliği sağlanan, 2015 ortasında devreye giren yeni teknoloji sayesinde üretim kapasitesi 82 bin tona çıkarılan Eti Alüminyum, A.Ş. 550.000 mt/yıl boksit cevheri işleyerek, 160.000 mt/ yıl döküm ürünlerine ek olarak 400.000 mt/yıl alüminyum hidroksit ve kendi üretimi olan alüminyum hidroksiti kullanarak 260.000 mt/yıl alüminyum oksit (alümina) üretimi yapabiliyor. 

Tesiste alüminyum külçe, t-ingot, yuvarlak ingot, yassı ingot, alaşımlı külçe, sıcak rulo, levha, şerit vb. ürünlerin üretimi ve satışı yapılıyor.

 

Pencere Profilinden Uçağa

Eti Alüminyum A.Ş.’nin ürünleri, Avrupa’nın pek çok yerinde pencere profillerinden uçaklara, geniş bir yelpazede kendine kullanım alanları buluyor. Cengiz Holding bünyesine dahil edildikten sonra alüminyum üretiminde madenden gelen ve filtreleme ya da ayrıştırma süreçlerinde çıkan, alüminyum hidroksit ve alüminyum oksit gibi yan ürünlerin de satışını gerçekleştiren Eti Alüminyum A.Ş., bu ürünlerden yılda 400 bin tona yakın bir miktarda üretip 75 ülkeye ihracat yapıyor. Türkiye’nin yıllık yaklaşık 600 bin ton olan alüminyum ihtiyacının 82 bin tonu, Eti Alüminyum A.Ş. Seydişehir Entegre Tesisleri’nde üretiliyor.